Kenevirden X-Ray Cihazı! | SPUTNIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın endüstriyel kenevir üretimindeki mesajlarının ardından kamu kurumları, iş dünyası ve girişimciler kenevir sanayisi ile ilgili çalışmalara başladı.


Tohumu, lifleri, kökü ve yaprağından 50 bin çeşit sanayi malı üretilebilen kenevirin endüstriyel boyutlarına ilişkin farkındalık artarken, Türkiye'de halihazırda kenevir kompozitlerden nihai ürün üretmeyi başaran bir şirket de ortaya çıktı.

AA'nın haberine göre, iki girişimci tarafından kurulan Türk araştırma şirketi Techno Arge'nin havacılık, otomotiv ve inşaat sanayisi gibi onlarca sektörü doğrudan etkileyen kompozit sanayisinde 'kenevir kompozitler' ile ilgili 3 yıldır çalışma yaptığı ortaya çıktı.

İstanbul'un Avcılar ilçesinde faaliyet gösteren şirket, kenevirden yaptığı kompozitlerle (farklı malzemelerin yeni bir özellik göstermesi için bir araya getirilmesi) kurşun geçirmez zırh, X-Ray cihazı ve el dezenfektan cihazı üretiyor.

Techno Arge, kenevir kompozitler konusunda ulusal ve küresel ölçekte patent başvurularını da yaptı.

'ENDÜSTRİYEL KENEVİR LİFİ RADYASYONU EMİYOR'


Techno Arge Genel Müdürü Muzaffer Gökçimen, şirket olarak 19 yıldır toplum sağlığına odaklanan inovasyonlar yaptıklarını ve bu kompozitleri toplum sağlığını gözetecek şekilde kullandıklarını ifade ederek, kompozit yapımında kullanılan endüstriyel kenevir lifinin radyasyonu emdiğini söyledi.


Gökçimen, daha çok halk sağlığı ile ilgili icatlar yaptıklarını belirterek, "Ülkemizde olmayan yenilikleri, inovasyonları gerçekleştiriyoruz. Yaptıklarımızı Türkiye'de pek satamıyoruz. Daha çok yurt dışına talep üzerine yapıyoruz" dedi.


Son günlerde Türkiye'de kenevir konusunun çok meşhur olduğunu dile getiren Gökçimen, "Kenevir konusunu aslında 3 yıldır çalışıyoruz. Dünyada kompozit kenevirde çok çok ilerideyiz. Kenevirden X-Ray cihazlarında şu anda 'top' noktaya gidiyoruz. İkisini birleştirmemiz çok işe yaradı. Kenevir radyasyonu engelliyor. 'Havalimanlarındaki valiz kontrollerinde radyasyon riskini hem sıfıra indirelim hem de bu valizleri dezenfekte edelim' diye yola çıktık. Çok da başarılı oldu. Artık havalimanlarında insanların valizi güvenlik için X-Ray'den geçerken, aynı zamanda dezenfekte de edilecek. Bu ürün 'top' noktalara gelecek" diye konuştu.

Kenevir kompozitlerden yaptıkları X-Ray cihazlarının 144 ülkeyle uyumlu patentini aldıklarını belirten Özler, cihazın saniyeler içinde valizi dezenfekte ederek güvenlik etiketi yapıştırdığını söyledi.